Arama  |  Anket Sonuçları  |  Site Haritası  |

13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kör ya da az gören olarak kaydedilmek
05.12.2008 15:49:42
Az gören kişilere yardım edebilecek pratik birçok gereç vardır. Bunlar arasında konuşan saatler, geniş tuşlu telefonlar ve özel saatler sayılabilir. Kılavuz köpekler çok yararlı olabilir.

İngiltere’de merkezi görmeniz çok azaldıysa ve/veya her iki gözde de önemli miktarda görme alanı kaybı varsa, az gören ya da kör olarak kaydedilirsiniz; bu size yerel Sosyal Hizmet Dairesi’nden (So-cial Services Department) yardım ve destek sağlayacaktır. Bu belirleme yalnızca hastanedeki göz hastalıkları uzmanı tarafından yapılabilir; uzman gözlerinizi muayene ettikten sonra gerekli bürokratik işlemleri tamamlar ve dosyanızı bölgenizdeki Görme Engelliler için Sosyal Hizmet Dairesi’ne gönderir. Bunun üzerine Sosyal Hizmet Görevlisi sizinle bağ kurar ve genellikle bir ev ziyareti yaparak sizinle uygun sınıfa kaydedilmeniz konusunu tartışır; evde aydınlanmanın düzeltilmesi ve az görenlerin evde kullanması için geliştirilmiş çeşitli gereçler konusunda size yardımcı olabilir.

AZ GÖREN KİŞİLERE YARDIMCI GEREÇLER

Az gören kişilere yardım edebilecek pratik birçok gereç vardır. Bunlar arasında konuşan saatler, geniş tuşlu telefonlar ve özel saatler sayılabilir. Kılavuz köpekler çok yararlı olabilir.

Gözlükler
Maküla bozukluğunuz varsa, gözlüklerinizi yılda bir kez kontrol ettirmeyi unutmayın. Böylece görme düzeyinizden olabildiğince yararlanmış olursunuz.
 
Az görenlere destek gereçleri
Bunlar arasında çok güçlü gözlükler (büyütücü gözlükler) ve görüntüyü genişleterek retinanın Maküla bozukluğundan etkilenmemiş bölgelerine düşmesini sağlayan teleskop gözlükler vardır. Retinanın çok geniş bir bölümü etkilendiyse, az görenler için geliştirilmiş bu gereçler genellikle yeterli olmaz. İngiltere’de az görenlere destek cihazları ulusal sağlık sistemi aracılığıyla ücretsiz elde edilebilir, ancak bunları özel olarak almak da mümkün olabilir.

Bazı durumlarda kapalı devre televizyon sistemleri de yararlı olabilir. Bu sistemlerde bir kitap sayfasının fotoğrafını çeken bir video kamera, bu görüntüyü büyüterek bir perdeye yansıtır. Bu sistemler pahalıdır ve maliyeti 2000 Sterlini bulabilir ve genellikle ulusal sağlık sistemi aracılığıyla elde edilmeleri mümkün değildir. Bu konuda da az görme değerlendirmesi yapılırken bilgi elde edilebilir.

Kitaplar ve gazeteler
Bütün kütüphanelerde ve büyük kitapçıların çoğunda büyük harflerle basılmış kitaplar vardır. Ayrıca konuşan gazeteler ve konuşan kitaplar da elde edilebilir.

Aydınlatma
İyi görebilmek için iyi bir aydınlatma belirleyici önem taşır. Okuma, dikiş dikme ve yakın mesafedeki işlerde ayarlanabilir masa lambası ya da ampulü güçlü bir standart lamba yararlı olacaktır. Halojen lambalar geleneksel ampullerdeki ısı olmaksızın iyi bir aydınlanma sağlar. Bol güneş ışığı da yararlıdır ve birçok kişi güneşli bir pencerenin önünde okumayı tercih eder.

 

ÖNEMLİ NOKTALAR
  • Merkezi görmeniz çok azaldıysa, az gören ya da kör olarak kaydedilmeye hak kazanabilirsiniz.
  • Az gören kişiler için görsel yardımcı cihazlar ile sesli kitap ve dergiler vardır.
  • Az gören kişiler iyi bir aydınlatmada daha iyi okuyabilir ve yakın mesafedeki işlerini daha kolay yapabilir.

  

Bu yazı 3155 kere okundu.

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Çıktı Al Yukarı
Ne tür rahatsızlıklarınız var?
Bu anketin sonuçları anket tamamlandıktan sonra yayınlanacaktır.

ana sayfam yap | sık kullanılanlara ekle | iletişim | kullanım şartları | site haritası
Bu sitede yer alan bilgi, belge ve resimler yazılı, görsel veya daha başka bir yöntemle çoğaltılamaz, tamamen ya da alıntı yapılarak kullanılamaz.