Arama  |  Anket Sonuçları  |  Site Haritası  |

13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kan basıncı nedir?
17.01.2008 11:53:46
Doktorlar kan basıncı dediklerinde, kalbinizin vücudunuzu dolaşacak olan kanı pompaladığında
Doktorlar kan basıncı dediklerinde, kalbinizin vücudunuzu dolaşacak olan kanı pompaladığında büyük kan damarlarında oluşan basıncı anlatmak isterler. Genel olarak, kan basıncınız ne kadar düşükse (aşırı düşük kan basıncının bir hastalığın parçası olduğu çok ender durumlar dışında), uzun dönemde sizin için o kadar iyidir.
 
KAN BASINCI VE DOLAŞIMINIZ
Kan, akciğerlerde soluduğumuz havada bulunan oksijeni alır. Oksijenlenmiş kan kalbe gelir ve buradan pompalanarak atardamar (arter) adı verilen kan damarları yoluyla tüm vücuda yayılır. Büyük damarlar giderek küçülen ve sonuçta kapiller olarak adlandırılan kılcal damar ağına bağlanan çok ince damarlar halinde dallara ayrılır. Büyük damarlar (arterler), orta büyüklükteki damarlar (arteriyoller) ve incecik kılcal damarlardan (kapillerler) oluşan bu damar ağı, kanın vücuttaki tüm hücrelere ulaşıp, oksijen almalarını sağlar. Hücreler bu oksijeni, canlı kalmak için gereksinim duydukları yaşam enerjisini elde etmek için kullanır. Taşıdığı oksijeni hücrelere bıraktıktan sonra oksijensiz kan, toplardamarlar (ven) yoluyla kalbe döner ve yeniden oksijen almak üzere tekrar akciğerlere pompalanır.

Kalp ve dolaşımı gösteren şematik çizim: mavi renkte gösterilen toplardamarlar kanı kalbe geri görürür, buradan akciğerlere ve oradan da tüm vücuda kırmızı renkteki atardamarlar yoluyla pompalanır. Küçük çizimde, deri ya da kas gibi dokulardaki kılcal damar (kapiller) ağı, kılcal damar duvarlarından oksijen ve diğer besinlerin hücrelere geçişi gösterilmektedir.
 
 
Her kalp vuruşunda, kalp kası kanı tüm vücuda dağıtacak bir güçle itmek için kasılır. Kalbin yol açtığı basınç, kasıldığı sırada en yüksek düzeydedir ve buna sistolik basınç (daha yüksek olan değer) denir. Ardından, kalp kası, bir daha kasılmadan önce gevşer ve basınç en düşük düzeye iner. Buna diyastolik basınç (düşük olan değer) adı verilir. Kan basıncınızı ölçtürdüğünüzde hem sistolik hem de diyastolik basınçlar ölçülür.

Normal ve anormal kan basıncını ayıran sınırı belirlemek kolay değildir. Belki de en iyisi belli bir düzeyin üstünde olan ve tedavinin yarar sağladığının kesin olarak bilindiği kan basıncını esas almaktır
 
ÖNEMLİ NOKTALAR
  • Yüksek kan basıncına, bütün dokularda mikroskopik arteriyollerin daralması neden olur.
  • Sistolik basınç, kalp kasıldığı sırada büyük arterlerin içindeki basınçtır.
  • Diyastolik basınç, kalbin iki vuruş arasında gevşediği andaki basınçtır.

  

Bu yazı 52577 kere okundu.

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Çıktı Al Yukarı
Ne tür rahatsızlıklarınız var?
Bu anketin sonuçları anket tamamlandıktan sonra yayınlanacaktır.

ana sayfam yap | sık kullanılanlara ekle | iletişim | kullanım şartları | site haritası
Bu sitede yer alan bilgi, belge ve resimler yazılı, görsel veya daha başka bir yöntemle çoğaltılamaz, tamamen ya da alıntı yapılarak kullanılamaz.