Arama  |  Anket Sonuçları  |  Site Haritası  |

13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Sorular ve yanıtlar
17.01.2008 11:57:13
Hipertansiyon, kan basıncının ortalamaya göre biraz daha yüksek olmasıdır. Sürekli olursa, kalp krizi ya da inme geçirme riskini artırabilir.
Hipertansiyon nedir?
Hipertansiyon, kan basıncının ortalamaya göre biraz daha yüksek olmasıdır. Sürekli olursa, kalp krizi ya da inme geçirme riskini artırabilir.
 
Bunun için bir şey yapılabilir mi?
Evet, kan basıncının düşürülmesi kesinlikle kalp krizi ve inmeleri önler.
 
Bende hipertansiyon olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Kan basıncınızın yüksek olup olmadığını anlamanın tek yolu, doktor ya da hemşireniz tarafından ölçülmesidir. Ne yazık ki, yüksek kan basıncı ile özel bir belirti, örneğin baş ağrısı arasında herhangi bir ilişki yoktur. Bütün erişkinlerin rutin olarak kan basınçlarını ölçtürmeleri gerekir.

Kan basıncımı nasıl düşürebilirim?
Bol miktarda çiğ sebze ve meyve içeren, az tuzlu bir beslenme şekli benimseyerek kan basıncınızın düşmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, fazla kilolu olmaktan kaçınmalı ve yalnızca makul miktarlarda Alkol tüketilmelidir.
 
Bu yaklaşım etkili olmazsa ne yapılır?
Kan basıncınız ilaçsız tedavilerle düşmezse, genellikle ilaç tedavisine gerek olacaktır. Çok sayıda tansiyon düşürücü ilaç vardır ve hiçbir yan etkinin görülmemesi neredeyse kesindir.

Unutulmaması gereken en önemli şey, kan basıncınız kontrol altına alınırsa, kalp krizi ya da inme geçirme riskinizin büyük ölçüde azalacağıdır.
 
Tedaviyi kesmem mümkün olabilecek mi?
Antihipertansif ilaçlarla tedaviyi ancak tıbbi gözetim altında ve dikkatli bir izleme ile bırakabilirsiniz. Hemen hemen bütün hastaların ilaçları ömür boyu kullanması gerekir. Tedaviyi bırakmanız mümkün olsa bile, kontroller için en az birkaç ayda bir doktora görünmeniz gerekir.
 
Yüksek kan basıncının nedeni nedir?
Yüksek kan basıncının genetik (kalıtsal) ve yaşam tarzına ilişkin faktörlerin birbirini etkilemesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Batı ülkelerinin tümünde yiyeceklerde fazla miktarda tuz tüketme eğilimi vardır. Ayrıca fazla kilolu ve obez olmanın yanı sıra, aşırı Alkol tüketimi de yüksek kan basıncına neden olabilir.

Ancak, bu sorunun bütün yanıtlarını henüz bilmiyoruz. Hastaların çok küçük bir kısmında yüksek kan basıncına yol açan bir böbrek hastalığı bulunabileceği de unutulmamalıdır.
 
Kan basıncı ya da tedavisi yaşam kalitemi etkiler mi?
Kesinlikle hayır. Modern ilaçların hemen hemen hiç yan etkisi yoktur. Normal, aktif, yoğun ve ilginç bir yaşam sürebilirsiniz. Ancak kan basıncı çok fazla yüksek olan hastaların işi bırakması gerekebilir ki, bu da yalnızca kısa süreli olacaktır.
 
Hipertansiyon ne kadar sık görülür?
Yaklaşık yedi milyon İngiliz vatandaşında hipertansiyon vardır. Bunların hepsinde ilaç tedavisine gerek olmamakla birlikte, tümünde de dikkatli bir doktor gözetimi gerekir.

  

Bu yazı 3080 kere okundu.

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Çıktı Al Yukarı
Ne tür rahatsızlıklarınız var?
Bu anketin sonuçları anket tamamlandıktan sonra yayınlanacaktır.

ana sayfam yap | sık kullanılanlara ekle | iletişim | kullanım şartları | site haritası
Bu sitede yer alan bilgi, belge ve resimler yazılı, görsel veya daha başka bir yöntemle çoğaltılamaz, tamamen ya da alıntı yapılarak kullanılamaz.