Arama  |  Anket Sonuçları  |  Site Haritası  |
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Cinsel ilişki ne zaman ağrıya neden olur?
04.12.2008 18:20:53
Cinsel ilişkinin ağrıya neden olması kadınlarda daha sık görülür. Bunun nedeni Fiziksel ya da psikolojik bir sorun olabileceği gibi, çoğu zaman bu ikisi birlikte rol oynar.

Cinsel ilişkinin ağrıya neden olması kadınlarda daha sık görülür. Bunun nedeni Fiziksel ya da psikolojik bir sorun olabileceği gibi, çoğu zaman bu ikisi birlikte rol oynar. Ağrılı bir cinsel birleşme deneyimi bir sonraki ilişkide endişeye yol açarak gevşemeyi ve kayganlaştırıcı salgılanmasını önlediği için, cinsel ilişki yine ağrılı olabilir ve bu böylece devam edebilir. Endişe çok yoğunsa vajina kasları spazm yaparak penisin vajinaya girişini bütünüyle engelleyebilir. Vajinizm adı verilen bu durum daha sonra ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Erkekte cinsel ilişki sırasında ağrının genellikle Fiziksel bir nedeni vardır, çoğu zaman da bu penis derisindeki bir enfeksiyondur. Seyrek görülen diğer nedenler aşağıda tartışılacaktır.

KADINDA CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA AĞRI

'Disparöni' terimi tıpta cinsel birleşmenin mümkün ama ağrılı olduğu durumu tanımlar. Çok sık görülür ve çoğu kadın cinsel yaşamında bunu hiç değilse biraz yaşamıştır. Kadınların kadın doğum uzmanlarına (jinekologa) ya da cinsel işlev bozukluğu merkezlerindeki doktorlara en yaygın başvuru nedeni budur.

Bazen kadın bunu dile getirmeye utanır ve doktorun sormasını bekler (doktor ise bunu sorabilir ya da sormayabilir) ya da bunun yerine başka belirtilerden, örneğin adetlerinin çok şiddetli olduğundan yakınır. Oysa cinsel ilişki sırasında ağrı doktorun tanı koymasını kolaylaştıracak önemli bir belirtidir.

CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA AĞRININ NEDENLERİ

Doktorlar cinsel ilişki sırasında ağrıyı (disparöri) ikiye ayırır: yüzeysel ağrı ya da derinde ağrı.


Yüzeysel ağrı: Ağrı vajina girişi çevresinde hissedilir.

Penis vajinaya girerken ağrı oluyorsa ve vajinanın girişinde hissediliyorsa, yüzeysel disparöni sayılır. Penisin vajinaya rahatça girebilmesine karşın, bütünüyle girdikten sonra "derinde" karnın alt tarafında bir ağrı hissediliyorsa, bu derin disparöni olarak adlandırılır. Bunların ikisi birlikte de görülebilir.


Derinde ağrı: Ağrı penis vajinaya iyice girdikten sonra hissedilir.

Vajina kaslarının spazm yapması (kasılı kalması) nedeniyle penis vajinaya hiç giremiyorsa, bu durum vajinizm olarak adlandırılır.

CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA AĞRI NEDENLERİ
Olası neden Ağrı nerede hissediliyor?
Yüzeysel Derinde
Enfeksiyonlar
Doğum ya da ameliyat sonrası sorunlar
Rahim boynu, rahim, yumurta kanalları ya da yumurtalıkları ilgilendiren sorunlar X
Kayganlaşma yetersizliği X
İlk cinsel birleşme
Vajinanın ya da himenin (kızlık zarı) yapısına ilişkin sorunlar X
Psikolojik nedenler


Yukarıdaki kutuda cinsel ilişki sırasında ağrının yaygın nedenleri veriliyor.

 • Enfeksiyonlar (yüzeysel ya da derinde): Mantar (kandida), triko monyaz (bir tür mantar), genital her pes ve hafif bazı bakteri enfeksiyonları cinsel ilişki sırasında ağrı yapan yaygın nedenler arasında yer alır. Şu belirtiler olabilir:
  • Vajina akıntısının renginde, kokusunda ve miktarında değişiklik
  • Kaşıntı ya da ağrı
  • Kabarcık ya da sivilcelerin görülmesi; bunlar patlarsa içinden saydam sıvı, kan ya da cerahat çıkabilir.

Klamidya enfeksiyonu ya da belsoğukluğu (gonore) daha seyrek görülür, ama rahim boynu, rahim, yumurta kanalı ve yumurtalıklarda iltihaba yol açarak derinde hissedilen ağrı yapabilir.

Enfeksiyondan kuşkulanılıyorsa, cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından tam bir değerlendirme yapılması gerekecektir. Bundan sonra uygun tedavi verilebilir.

Genel kural olarak cinsel organları yalnızca suyla yıkamak en iyisidir; sabunlar, duş jelleri, köpük banyoları ve mikrop öldürücü maddeler vajinadaki sağlıklı bakterileri yok eder ve diğer enfeksiyonların gelişmesine uygun bir ortam hazırlar.

Enfeksiyon geçtikten sonra kalan iltihap ve kayganlaştırıcı salgıların azalması yüzünden cinsel ilişki bir süre daha ağrılı olabilir.

 • Doğumdan ya da ameliyattan sonra yaşanan sorunlar (yüzeysel ya da derinde): Özellikle doğum sırasında vajinada yırtılma varsa ya da bir bölüm kesilip daha sonra dikildiyse (episyotomi), doğumdan sonra vajinanın biçiminde bazı değişiklikler olabilir. Oluşan nedbe dokusu vajinanın diğer bölümleri kadar esnek olmayabilir, bu da cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olur.

  Kadınlar doğumdan sonra istedikleri zaman ya da yırtık veya dikişler iyileşir iyileşmez cinsel ilişkiye girebilir. Kadınların bir kısmı doğumdan iki hafta sonra cinsel ilişkiye başlarken, bir kısmı doğum sonrasında ilk doktor muayenesine kadar beklemeyi tercih ediyor. Doğumdan sonra cinsel isteklerinde (libido) değişiklik (artma ya da azalma) olduğunu ve cinsel ilişkinin, doğum sırasında vajina kasları fazla gerildiği için gebelikten öncesine göre oldukça farklı duygular yarattığını fark edebilirler.

  İdrar tutamama ya da rahim sarkması (prolapsus) nedeniyle yapılan ameliyatlardan sonra da vajina bölgesinde bazı değişiklikler olabilir. Bazen cerrah, nedbe (yara) dokusu gelişmiş alanları düzelterek cinsel birleşmenin kolaylaşmasını sağlayabilir.
   
 • Rahim boynu, rahim, yumurtalık kanalı ya da yumurtalık sorunları (derinde ağrı): Aşağıda sıralanan yaygın bazı jinekolojik sorunların hepsi cinsel birleşme sırasında derinde hissedilen ağrıya neden olabilir:
  • Pelvik enflamatuar hastalık (enfeksiyon nedeniyle rahim ve yumurtalık kanallarında iltihap).
  • Miyom: Bunlar rahim içindeki sert bağ dokusu kütleleridir. Tek ya da birden çok olabilir ve büyüdükçe ağrıya yol açabilir.
  • Endometriyoz (rahim dokusunun rahim dışında gelişmesi; bu durumda âdet kanaması sırasında bu doku da kanar).
  • Yumurtalık kistleri: Bunlar giderek büyüyebilir ve cinsel ilişki sırasındaki basınç ağrıya neden olabilir.

  Bunlara şiddetli, sancılı ya da düzensiz âdet kanamaları eşlik edebilir. Âdetler arasında ya da cinsel ilişkiden sonra kanamalar da varsa ya da karnın alt bölümünde ağrı ve kilo kaybı söz konusuysa rahim boynundaki ya da pelvis (leğen kemiği) bölgesindeki tümörleri de dışlamak için gerekli incelemeler yapılmalıdır.

  Kadınlar servikal sürüntü testini daima zamanında yaptırmalı ve muayene ve gerekli incelemeler için doktora başvurulmalıdır. Ultrason incelemesi ve uzman görüşü alınması gerekli olabilir.
   

 • Kayganlaşma yetersizliği (yüzeysel ağrı): Uzun süreli ya da sert cinsel birleşmelerde ya da çok sık (günde birkaç kez) yapılan cinsel birleşmelerde sürtünme nedeniyle ağrı olabilir. Bu sorun su bazlı kayganlaştırıcılarla azaltılabilir, ama rahatsızlık geçene kadar cinsel birleşmeden kaçınmak da bir fikirdir. Yağ bazlı kayganlaştırıcıların (masaj yağları, vazelin, yemeklik yağlar, vb) lastiğe zarar vererek prezervatif kazalarına yol açtığını unutmayın.
Üretilen kayganlaştırıcı salgı miktarı cinsel uyarılma sırasında bile kadından kadına çok farklılık gösterebilir, bu nedenle ek kayganlaştırıcı kullanmak cinsel ilişkiyi rahatlatabilir.

Vajina kuruluğu ve vajina dokusunda incelme menopozun sonuçlarından biridir. Dolayısıyla menopozdaki kadınlar ek kayganlaştırıcı kullanmalı ve bölgesel olarak vajinaya ya da tüm vücuda yönelik hormon yerine koyma tedavisi almayı düşünmelidir.


Su bazlı kayganlaştırıcılar cinsel ilişkiyi rahatlatabilir
 • İlk cinsel ilişki (yüzeysel ve/veya derinde ağrı): İlk kez cinsel ilişkiye giren kadınlar, özellikle tamponla ya da başka nedenlerle himen (kızlık zarı) yırtılmamışsa ağrı duyabilir. Buna endişe, deneyimsizlik (her iki eşin), yeterince uyarılmama, dolayısıyla yeterli kayganlaştırıcı salgılanmaması ve erkeğin beceriksizliği ya da fazla zorlaması gibi etmenler de eklenir.

  Endişeyi azaltmak için şunlara dikkat edilebilir:
  • Cinsel birleşme konusunda yeterli bilgi edinmek,
  • Önceden gebeliği ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önleyici tedbirler almak (örneğin prezervatif kullanmak ve gebeliği önleyici hap kullanmak),
  • Bulunulan çevrede ve eşle kendini rahat hissetmek,
  • Penis vajinaya girmeden önce yeterince kayganlaşma olduğundan emin olmak.

  Prezervatife su bazlı kayganlaştırıcıları güvenle kullanabilirsiniz. Yağlı kayganlaştırıcıların çoğu (vazelin, masaj yağları, yemeklik yağlar) prezervatifin yırtılmasına neden olur.
  Vajinaya önce bir parmağın, ardından iki parmağın sokulması ve penisin vajinaya aşamalı olarak yavaşça girmesi yararlı olabilir. Kadının bütünüyle gevşemesi ve vajinanın penis tarafından gerilmesi duygusuna alışması için birkaç cinsel birleşme dönemi gerekebilir.
  o Vajinanın ve himenin (kızlık zarı) yapısına ilişkin sorunlar (yüzeysel ağrı): Bazı kadınlarda vajina girişi çok dardır ve gerilince acır. Bazı kadınlarda da normalde ilk cinsel ilişkide yırtılan himen kalındır ve tam yırtılmayarak ağrıya neden olur ya da ucu ikiye ayrılır ama ortada sert bir bant kalır ve cinsel birleşme sırasında rahatsızlık verir. Sayıları az da olsa bazı kadınlarda vajina bir doku bölmesiyle uzunlamasına ortadan ikiye ayrılmıştır, cinsel birleşme sırasında bu da ağrıya neden olacaktır.

  Doktorun muayenesiyle seyrek görülen bu gibi sorunlar kolayca dışlanabilir ya da böyle bir sorun varsa çoğu zaman basit bir ameliyatla hemen giderilir.
   

 • Psikolojik nedenler: Kadında cinsel birleşme sırasında vücuda bir giriş söz konusu olduğu için, sevişme güvenli bir ortam ve gevşemiş bir ruh hali gerektirir. Duyulan herhangi bir endişe (kendi cinselliğiyle, gebelikle, ilişkiyle, vb. bağlantılı) vajina kaslarının gerilmesine ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.

  Kadın, ağrıya yol açabilecek Fiziksel bir etmen nedeniyle ya da çocuk doğurma ya da tecavüz gibi kötü bir anıyla da gerilebilir. Yoğun endişe aşağıda tartışılan vajinizme yol açabilir. Psikolojik bir nedenin varlığından kuşkulanılıyorsa, bir cinsel ruh sağlığı (psikoseksüel) danışmanlığı işe yarayabilir.

Vajinizm
Vajinizm vajinanın alt bölümündeki kasların denetim dışı kasılması sonucunda penisin girişinin ağrılı ya da imkânsız olması şeklinde tanımlanır. Bazı vakalarda uyluk kasları da kasıldığı için, eşin vajinaya yaklaşması bile mümkün olmaz.

Vajinizm bulunan kişilerin bir bö-lümü tampon kullanabilir ve vajinal muayene yaptırabilir ama cinsel ilişki kuramaz, bir bölümünde ise vajinaya dokunulması ya da herhangi bir şeyin girmesi tepkiye yol açar.

Evliliğin cinsel birleşmeyle tamamlanamamasının en yaygın nedenlerinden biri olan vajinizmin yaklaşık bin kadından beşinde görüldüğü sanılıyor ve seks terapistlerine başvurularda görülme sıklığı %5 ile %42 arasında değişiyor.

Yoğun bir ağrı ve endişe varsa, yukarıda sayılan ağrılı cinsel ilişki nedenlerinin hepsi vajinizme yol açabilir. Tecavüz ya da cinsel istismar gibi çok sarsıcı cinsel deneyimlerden sonra da görülebilir.

Belirgin bir tetikleyici etmenin olmadığı ve kadının daha önce cinsel ilişkiye girmediği durumlarda vajinizme yol açan cinsel birleşme ve kadın cinsel organları konularındaki bilgisizlik ya da yanlış bilgilerdir. Cinselliği ve çıplaklığı "kirlilik" olarak algılayan suçluluk duygusu ve derin kültürel ya da dinsel inançlar da rol oynayabilir.

Vajinizmin giderilmesinde anlayışlı bir doktorun ya da seks terapistinin desteği çok yararlı olabilir.


Vajinizm, vajinanın alt bölümündeki kasların denetim dışı kasılmasıdır.

Nazikçe gerçekleştirilen bir muayeneyle fiziksel sorunlar dışlanmalıdır. Bundan sonra kadının vücuduyla ilgili korku ve fantezilerini dile getirmesine olanak verilmeli, ardından da kendi cinsel organlarını tanıması sağlanmalıdır. İsterse bu görüşmelerde eşi de yanında bulunabilir.

Kadının hangi kaslarının kasıldığını ve bunları nasıl gevşeteceğini anlaması sağlandıktan sonra, doktor bir parmağın hafifçe sokulmasının mümkün olduğunu gösterir. Daha sonra kadının bunu parmaklarıyla ya da farklı boyutlardaki "vajinal alıştırıcılar"la kendisinin denemesi teşvik edilir. Daha sonra tam bir cinsel birleşmeden önce çift, penisin girişini kadının denetim altında tuttuğu egzersizler yapabilir.

Sonuç son derece iyidir ve seks terapistleri bu sorunlarda çok başarılı olduklarını belirtiyorlar. hafif vakalarda birkaç görüşme yeterli olabiliyor, ama ağır vakalarda daha fazla görüşme yapılması gerekebilir.

ERKEKTE CİNSEL BİRLEŞME SIRASINDA AĞRI

Erkekte cinsel birleşme sırasında duyulan ağrının hemen her zaman Fiziksel bir nedeni vardır; psikolojik sorunlar ağrı yerine sertleşme güçlüğüne yol açar. Ağrının yaygın nedenleri şunlardır.

Yaralar
Sert ya da uzun süreli cinsel birleşme penis başında ya da sünnet derisinde küçük yaralara neden olur. Enfeksiyon bunların iltihaplanmasına ve ağrı yapmasına yol açar.

Sünnet derisi darlığı
Sünnet olmamış erkekler bazen sünnet derisini geriye çekmekte zorlanır ve sertleşmeyle bu alan dar gelir ve ağrı verir. Sünnet derisinin arkasındaki alanın temizliği de zor olabilir ve bunun sonucunda gelişen bir enfeksiyon ağrıyı daha da artırır. Bu sorun sık sık yaşanıyorsa sünnet düşünülmelidir.

Sünnet derisi darlığına bağlı seyrek görülen bir komplikasyon da parafimozistir; bu durumda erkek sertleşmeden sonra sünnet derisini geriye çekemez. Sünnet derisi dar bir bant gibi penisi sararak şişmeye ve ağrıya neden olur. Bu durumda derhal bir acil servise başvurulmalıdır; ihmal edilirse bu durum kalıcı hasara yol açabilir.


Sünnet sırasında küçük bir ameliyatla sünnet derisi çıkarılır.

Enfeksiyonlar ve deri reaksiyonları
Herpes enfeksiyonu penis üzerinde ağrılı, kaşıntılı kabarcıklara neden olur; birkaç gün sonra bu kabarcıklar patlar ve kabuk bağlar. Genital siğiller deri üzerindeki küçük karnaba-harlara benzer.

Özellikle eşlerinde mantar olan erkeklerde de zaman zaman mantar (kandida) gelişebilir ve penis başında tahriş, kızartı, bazen de şişmeye neden olur. Sünnet derisinin altında kalın beyaz bir akıntı toplanabilir.

Belsoğukluğu ve etkeni belirlenemeyen (non-spesifik) üretrit idrar yolunda yanma ve akıntıya yol açtığı gibi idrar yaparken ve boşalma sırasında ağrıya da neden olur. Bu en-feksiyonlardan birinden kuşkulanılırsa, hastaneye ya da üroloğa başvurularak tam bir kontrolden geçilmelidir.

Bazı erkeklerde sıradan prezervatiflerde kullanılan lastiğe ya da kayganlaştırıcıya karşı alerji vardır. Günümüzde büyük firmalar hipoalerjik prezervatifler de üretiyor. Ayrıca masaj yağı, banyo köpüğü, duş jeli ya da sabun da deri reaksiyonlarına neden olabilir.

Seyrek rastlanan nedenler
Sertleşince penisin bükülmesine neden olan doğumsal bozukluklar da ağrıya neden olabilir. Peyronie hastalığı adı verilen bir durumda penisin gövdesi boyunca bağ dokusu gelişmiştir ve asimetrik ağrılı sertleşmeye yol açmaktadır. Bu sorun birkaç ayda ya da birkaç yılda kendiliğinden düzelebilir, ama cinsel birleşme mümkün değilse yardım istenmelidir. Bazı erkeklerde sorun ameliyatla çözülür. Her durumda üroloğun görüşünü almakta yarar olabilir.

Bazı erkeklerde boşalma sonrasında penis başında öylesine yoğun bir duyarlılaşma gelişir ki erkek boşalmaktan korkar. Bazı genç erkeklerde de torbaların kasılmasını sağlayan kremaster kası fazla çalışır ve cinsel ilişki sırasında spazm tarzında ağrıya neden olabilir. Boşalmadan uzun süre uyarılmış kalma da kasıklarda zonklayıcı ağrı yapabilir.

Priapizm penisteki sertleşmenin saatlerce geçmemesi ve ağrıya neden olmasıdır. Kalıcı hasar gelişebileceği için, derhal acil servise başvurulmalıdır.

ÖNEMLİ NOKTALAR
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissediyorsanız doktora danışın.
 • Kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı yüzeysel, derinde ya da ikisi birlikte olabilir.
 • Kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı Fiziksel nedenlerden ya da psikolojik bir nedenden kaynaklanabilir.
 • Vajinizm (penisin girişinin önlenmesi) seks terapistinin yardımıyla giderilebilir.
 • Erkekte cinsel ilişki sırasında ağrının nedeni genellikle derideki sorunlardır.

  

Bu yazı 558404 kere okundu.

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Çıktı Al Yukarı
Ne tür rahatsızlıklarınız var?
Bu anketin sonuçları anket tamamlandıktan sonra yayınlanacaktır.
ana sayfam yap | sık kullanılanlara ekle | iletişim | kullanım şartları | site haritası
Bu sitede yer alan bilgi, belge ve resimler yazılı, görsel veya daha başka bir yöntemle çoğaltılamaz, tamamen ya da alıntı yapılarak kullanılamaz.