Arama  |  Anket Sonuçları  |  Site Haritası  |
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Sorunlar nasıl başlar?
04.12.2008 17:28:12
Başlangıçta sorun yalnızca Fiziksel olsa da, cinsel sorunların hemen hepsinde kişinin başarısızlık korkusu sorunu ağırlaştırır.

KISIRDÖNGÜ

Başlangıçta sorun yalnızca Fiziksel olsa da, cinsel sorunların hemen hepsinde kişinin başarısızlık korkusu sorunu ağırlaştırır.

Yeni doğum yapmış, vajinasındaki yara izleri yeni kapanan bir anne doğumdan sonra canını çok yakan ve ona doğumla ilgili bütün güçlükleri adeta yeniden yaşatan bir cinsel birleşme denemesi yaşamışsa, daha sonra cinsel ilişki düşünce-si bile kasılıp kalmasına yeterli olabilir. Çok çalıştığı ya da çok fazla Alkol aldığı için birbiri ardına iki kez sertleşme sorunu yaşayan orta yaşlı bir erkek bir sonraki cinsel birleşme denemesine bir sınav gibi yaklaşacaktır: "Bu kez de başaramazsam, ne yaparım bilmem". Başarma baskısı mantıksızca artar, başarısızlık korkusu egemen olur, kişi cinsel birleşme sırasında gevşeyemez ve elbette korktuğu yine başına gelir. Kadın da çok gerildiği ve erkekte sertleşme olmadığı için cinsel ilişkiyi bir eziyet gibi yaşar. Böylece ikisi de ciddi bir sorunları olduğuna inanırlar ve kısırdöngü iyice yerleşir.

Neler olup bittiğinin farkında olunsa bile, böylesine bir kısırdöngünün kırılması şaşırtıcı ölçüde güç olabilir. Kişinin özgüvenini yitirmesi ve yetersizlik duygusuyla kilitlenmesi son derece kolaydır ve her cinsel "başarısızlıkta" bu pekişecektir. Anlayışlı bir eş yardımcı olabilir, ama genellikle eş de bu arada kendi yetersizlik duygularıyla uğraşmaktadır: "Neden artık benimle sevişmek istemiyor? Artık çekici değil miyim?

Başkasıyla ilişkisi mi var?"
Dolayısıyla seks terapisinde özellikle eşlerin bu negatif duygularını ifade etmelerine olanak vermek, kendilerini sürekli geriye çeken bu kısırdöngüden çıkmalarını ve başarma baskısı olmaksızın birbirlerinin Fiziksel yakınlığından hoşlanmayı öğrenmelerini sağlamak amaçlanır. Terapistler genellikle, bu kitabın ilerdeki bölümlerinde anlatılan "Beş duyuya odaklanma" egzersizlerinden yararlanarak, çiftlerin yavaş yavaş gevşemelerine ve bir zamanlar yaşadıkları hazzı ve güveni yeniden kazanmalarına yardım etmeye çalışır.

BİLGİSİZLİK, EFSANELER VE BASMAKALIP DÜŞÜNCELER

Günümüzde bilgiye erişim olanaklarının daha fazla olmasına karşın, insanların çoğu hâlâ anatomiden (özellikle kadın cinsel organlarının anatomisinden) doğurganlığa ya da prezervatif doğru takma yöntemine kadar cinsellikle ilgili birçok konuda yeterince bilgi sahibi değildir. Çoğu kişi arkadaşlarından ya da magazin dergilerinden her zaman da doğru olmayan bilgi kırıntıları topluyor.

Doktorlar sık sık, cinsel birleşme sırasında eşlerinin vajinada bir "yumru" hissettiğini söylediğini aktaran kadınlarla karşılaşıyor. Muayenede bu yumrunun vücudun normal bölümlerinden biri olan rahim boynu (serviks) olduğu anlaşılıyor. Özellikle kadınlar kendi anatomilerin tanımadan büyüyebiliyorlar. Cinsel birleşme çabası sırasında penis vajinaya giremezse kendilerinde bir sakatlık olduğunu düşünebiliyorlar ya da sertleşmiş bir penisin kendi vajinalarına sığabileceğine inanamıyorlar.

Ayrıca bazı kişilerin cinsellik konusunda kapalı ve çekingen bir yapısı vardır. Bunda kültürün, dinin ya da yetiştirilme biçiminin rolü olabilir. Örneğin birçok dinde cinsel birleşmenin ne zaman yapılabileceği ve âdet kanamaları sırasında kadınların neler yapıp neler yapamayacakları konusunda katı kurallar vardır ve gebeliği önleyici yöntemler yasak ola-bilir. İffetliliğe yüklenen anlam kadının kendi vücudunu incelemesini engelleyebilir ve doktordan bilgi ya da yardım istemede son derece zorlanabilir. Cinselliğin günah ve suçla ilişkilendirilmesi mantıklı düşünmeyi engelleyecek kadar derin kökler salmış olabilir; bu da çeşitli cinsel zorluklara yol açar.

Bir başka sorun da, giderek daha açık fikirli yaklaşımların benimsenmesine karşın, hâlâ kadının ve erkeğin şu ya da bu biçimde basmakalıp cinsel rollere uymasının beklenmesidir. Erkeklerin her zaman sevişmeye hazır, çok erkeksi ve yaşamın bütün yönlerini denetim altında tutan güçlü kişiler oldukları varsayılıyor. Öte yandan erkeklerin duyarlı ve duygusal olmaları, içlerinden geçen gizli duygularını kolayca dile getirebilmeleri beklenmiyor.

Kadınlara da şu ya da bu şekilde kadının cinsel organlarının ve cinselliğin "kirli" olduğu ve iyi kızların cinsel ilişki peşinde koşmayacakları ve cinsellikten hoşlanmayacakları mesajı iletiliyor. Erkekler tarafından yanlış anlaşılabileceği ve bunun başını belaya sokabileceği korkusundan kurtulsa bile, çoğu kadın cinsellik konusunda tam olarak kendini ifade etmekte zorlanabiliyor. Erkek çocukların ve yetişkin erkeklerin mastürbasyon yapması kabul edilse (hatta beklense) de, genç kızlarda ve yetişkin kadınlarda mastürbasyon ve cinsel fanteziler birer tabu olmaya devam ediyor.

Flört ederken bu çelişik roller ve beklentiler ilişkiye bir başka çeşni katabilir, ama uzun süreli bir ilişkide cinsel doyumun önünde engel oluşturması mümkündür. Seks terapisi kişilerin ve çiftlerin bu karmaşık kültürel beklentilerle ilgili duygularını ortaya çıkarmalarına olanak verir. Ayrıca cinselliğe istedikleri kadar ilgi duyma ya da duymama 'izni' de verebilir.

CİNSEL TEKNİK

Son olarak teknik üzerine bir şeyler söyleyelim. Genellikle bir erkeğin kadına penisinin nasıl okşanmasından hoşlandığını göstermesi, kadının ona klitorisini nasıl okşamasını istediğini açıklamasından daha kolaydır. Bu çok daha fazla incelik gerektirir ve kadın mastürbasyon yapmadıysa ya da kendi vücudunu araştırmadıysa, kendisine nasıl dokunulmasının hoşuna gideceğini ya da nasıl orgazm olacağını bilmeyebilir. Klitoris çok duyarlıdır ve şiddetli ya da sert hareketler hazdan çok acı verebilir. Kadınların çoğu doğrudan temas sırasında klitorisin ucunun fazla duyarlı olduğunu söylüyor ve yavaşça çevresinin okşanmasını tercih ediyor.

Bir ilişkide iki insanın cinsel uyuma ulaşmaları zaman alır; eşlerden biri ya da ikisi deneyimsizse bu daha da geçerlidir. İyi seks genellikle tutku, şefkat, kendini bırakma ve tekniğin bir karışımıdır ve yorgun bir işgününün sonunda bunların hiçbiri kolay değildir. Günümüzde kitapçılarda birçok cinsel ilişki kılavuzu, hatta gerçek çiftlerle çekilmiş videolar satılıyor. Çok çekingen olmayan çiftlere bunlar ipuçları sağlayabilir, ama belki de en iyi çözüm birbirine zaman ayırmak ve zaman tanımak olacaktır.
 

ÖNEMLİ  NOKTALAR
  • Kişinin kendine "cinsel olarak başarısız" damgası vurması kolaydır.
  • Başarma baskısı cinsel ilişkiye zarar verir.
  • Bilgisizlik, yanlış bilgilenme ve basmakalıp cinsel inançlar cinsel sorunlara neden olabilir.
  • Cinsel teknikte mükemmelliğe deneyimle ulaşılır.

  

Bu yazı 8319 kere okundu.

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Çıktı Al Yukarı
Ne tür rahatsızlıklarınız var?
Bu anketin sonuçları anket tamamlandıktan sonra yayınlanacaktır.
ana sayfam yap | sık kullanılanlara ekle | iletişim | kullanım şartları | site haritası
Bu sitede yer alan bilgi, belge ve resimler yazılı, görsel veya daha başka bir yöntemle çoğaltılamaz, tamamen ya da alıntı yapılarak kullanılamaz.