Arama  |  Anket Sonuçları  |  Site Haritası  |
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Erken boşalma
04.12.2008 18:30:45
Cinsel yaşamın başlangıcında erkeklerin çoğunda cinsel ilişki sırasında erken boşalma olur ve bu öğrenme sürecinin doğal bir aşaması sayılabilir. Cinselliği çok yoğun yaşadıkları ve kolayca uyarıldıkları için, orgazmı erteleyerek kadın arkadaşlarının da o

Cinsel yaşamın başlangıcında erkeklerin çoğunda cinsel ilişki sırasında erken boşalma olur ve bu öğrenme sürecinin doğal bir aşaması sayılabilir. Cinselliği çok yoğun yaşadıkları ve kolayca uyarıldıkları için, orgazmı erteleyerek kadın arkadaşlarının da orgazma yaklaşmasını bekleyemezler.

Deneyim kazandıkça çiftlerin çoğu eşlerin ikisi için de doyurucu bir sevişme tarzı bulur; bunun yolu ön sevişmeyi kadın yeterince uyarılana kadar uzatıp penisin vajinaya girişini ertelemek olabileceği gibi, erkeğin sık sık mastürbasyon yaparak cinsel dürtüsünü yatıştırması da olabilir.

Yaş ilerledikçe bazı erkekler orgazmı giderek daha kolay denetim altına alabildiklerini fark eder. Ama bazı erkekler kendilerinin ve eşlerinin istediğinden daha erken boşal-maya devam eder. Gerçekten de penis henüz vajinaya girmeden ya da girer girmez orgazma ulaşırlar. Cinsel birleşme uzayamaz, bu da eşler arasındaki yakınlığa zarar verebilir ve ilişkiyi tehlikeye sokabilir. Erkek karamsarlaşır, özgüvenini yitirir, bu da bazen sertleşme başarısızlığı ya da cinsel istek kaybı gibi başka bazı cinsel sorunlara neden olur. Bu durumdan kadın da zarar görür, istenmediği ve sevilmediği duygusuna kapılır.

Erken boşalma "penis vajinaya girmeden, girerken ya da girer girmez pek az cinsel uyarılmayla istemeden boşalmanın sürekli bir biçimde devam etmesi" olarak tanımlanabilir.

Cinsel sorunlar arasında en yaygın olanının bu olduğu söylenir. Çeşitli araştırmalar erkeklerin üçte birinin orgazmı düzenli olarak denetim altında tutmakta güçlük çektiğini gösteriyor. Seks terapisi için başvuran erkeklerin yüzde 60'ında bu sorun vardır.

Diğer bazı araştırmalar da erkeklerin yaklaşık %4'ünün vajinaya girdikten sonra yaklaşık bir dakika içinde, %75'inin ise iki dakika içinde orgazm olduğunu gösteriyor.
 
ADIM ADIM İLERLEME KILAVUZU
Birinci aşama: Beş duyuya odaklanma 1

1. Bu seanslara haftada yaklaşık üç kez boş zaman ayırmayı hedefleyin. Aceleniz olmasın ve telefonu çekerek rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun. Odanın yeterince sıcak ve rahat olduğundan emin olun ve bütünüyle soyunun.

2. Tedavinin ilk evrelerinde cinsel organlara dokunmanın ve cinsel birleşmenin kesinlikle yasak olduğu konusunda aranızda anlaşın. Böylece başarı ya da uyarılma baskısı ortadan kalkacak ve gerektiği gibi gevşeme olanağı bulacaksınız.

3. Çiftlerden biri sırt üstü yatar ve gevşer, diğer eş aktif rolü üstlenerek cinsel organlar ve göğüsler dışında eşinin vücuduna dokunur ve onu okşar. Okşayan kişi duygularını hissettirmeli, geçmişte belki de hiç dokunulmamış alanları keşfetmelidir. Okşanan kişi gevşemeli ve okşandığı duygusuna yoğunlaşmalıdır. Yapılandan hoşlanmıyorsa, eşinin elini başka yere götürerek kendini korumalıdır.
 
4. Okşanan kişi kendini bırakıp okşandığını yaşamak yerine, yabancılaşıp "seyirci tutumuyla" kendine yapılanları uzaktan izleyen bir ruh haline girebileceğinin farkında olmalı. Bu sık sık yaşanır, ama gevşedikçe ve yabancılaşma duygusu geçtikçe her şey daha kolaylaşır. Önemli nokta gevşeme ve kendini bırakmadır.

5. Çok konuşmamaya ve iletişimde sözsüz ipuçları kullanmaya özen gösterin. Okşanan kişi hoşuna giden ve gitmeyen şeyleri eşinin elini oradan kaldırarak, kendi elini eşinin elinin üzerine bastırıp basıncı artırıp azaltarak ya da dokunma biçimini değiştirerek, hoşlandığını gösteren mırıltı ya da homurtularla ifade edebilir. Ama yönetimi ele almamalı, esas olarak alıcı rolünde kalmaya devam etmelidir.

6. Sırayla rolleri değişin. Seans sırasında cinsel uyarılma gerçekleşirse mastürbasyona izin veriliyor, ama eşlerin birbirlerine yardım etmemeleri ve kendi kendilerini tatmin etmeleri gerekiyor.
İkinci aşama: Beş duyuya odaklanma 2

1. Birinci aşamada ikiniz de kendinizi rahat hissetmeye başladıysanız, ikinciye geçebilirsiniz. Bu aşama birinci gibidir, ama bu kez göğüslerin ve cinsel organların okşanmasına ve öpülmesine izin verilir.

2. İlk aşamada oluşturduğunuz bütün iletişim biçimlerinden bolca yararlanın. Cinsel organlara temas aşamasında basınç ve yöne ilişkin ufak değişiklikler büyük etki yapabilir.

3. Okşanan kişi uyarılabilir, hatta orgazma ulaşabilir ama egzersizin amacı bu değildir ve orgazm gerçekleşti diye seansı sona erdirmek gerekmez. Dün hoşlandığınız bir şey bugün size haz vermezse aldırmayın; vücut duyarlılığının günden güne değişmesi doğaldır. Bu aşamada da "seyirci tutumuna" girmemeye dikkat edin. Gevşeyin ve duyumsadıklarınızdan haz alın.

4. Özellikle genital bölgelere dokunurken hazzı artırmak için masaj yağları ve kayganlaştırıcılar kullanılabilir.
Üçüncü aşama: Durup-başlama ya da sıkma tekniği

1. Bu aşamada özel olarak erken boşalma üzerinde duruluyor. Daha önce anlatıldığı gibi çiftler birbirine haz verdikten sonra (ama erkek orgazma ulaşmadan önce), erkek sırt üstü yatar ve gevşerken, kadın penisi orgazma yaklaşana kadar uyarır. Erkek işaret edince durur ve boşalma dürtüsü geçene kadar uyarmayı keser. Sonra uyarmaya devam eder.

2. Erkeğin orgazmı iyice yaklaşınca eşi yalnızca uyarmayı kesmek yerine, penisin başını ve gövdesini bütün eliyle sıkıca kavrar ve başparmağı ile ilk iki parmağı penis başının gövdeyle birleştiği noktaya basınç uygular. Bu basıncı 15-20 saniye sürdürdükten sonra erkeği uyarmaya devam eder.

3. Bu süreç üç kez tekrarlanır, dördüncüsünde erkeğin orgazm olmasına izin verilir.

4. Daha sonra vajinanın kayganlaşmasını uyarmak için bir kayganlaştırıcı kullanılabilir.


Durup-başlama tekniği


Sıkma tekniği

Dördüncü aşama: Vajinaya giriş

1. Eşlerin yukarıda anlatıldığı gibi birbirine dokunup okşamasından sonra, kadın bacaklarını açarak erkeğin üzerine oturur ve yavaşça penisin vajinaya girmesini sağlar. Önce hareket etmez, eşinin bu duyguyu ve hazzı hissetmesini bekler. Erkek orgazma yakınsa kadın penisi çıkarır ve bekler ya da yukarıda anlatıldığı gibi sıkar.

2. Erkek bu duyguya alıştıktan sonra penis vajinadayken kadın yavaşça hareket etmeye başlar, ama erkek orgazma yaklaşınca yine durur.
3. Bundan sonraki adımda penisi vajinaya erkek sokar ve hissettiklerine göre durur ve yeniden başlar. Artık orgazmdan önce duyumsadıklarının bütünüyle farkında olması ve bunu denetim altına alacak yollar bulması gerekir.

4. Denetimde ustalaştıkça erkek durmak yerine hareketlerini yavaşlatabilir ya da değiştirebilir.

5. Eşler öğrendikleri ilkelerden yararlanarak ve bunları istedikleri gibi kullanarak artık tam cinsel birleşmeye geçebilirler.

ERKEN BOŞALMAYA NE YOL AÇAR?

Bu konuda birçok görüş vardır. Bazıları acele kaçamaklarla ya da fark edilme korkusuyla yaşanan ilk cinsel deneyimlerin erkeği çabuk boşalmaya sevk ettiğine inanıyor.

Diğerleri, nedenin endişe ya da erotik uyarılara aşırı duyarlılık olduğunu ileri sürüyor.

Ünlü seksolog Helen Singer Kaplan, sorunun temelinde erkeğin orgazmdan hemen önceki duygularını ayırt edememesi, dolayısıyla da denetim altına alamamasının yattığına inanıyor. Birçok seks terapistinin de desteklediği bu teoride sorun çocuğun idrarını tutmayı öğrenmesine benzetiliyor; nitekim çocuklar dolu bir idrar kesesinin nasıl bir duygu olduğunu anlamadan, buna alışmadan ve bunun üzerinde kontrol sağlamadan idrarlarını tutamazlar.

Fiziksel nedenler çok seyrek görülür, ama bir erkek böyle bir sorunu daha önce hiç yaşamadıysa ve koşullarda (örneğin eş değiştirme gibi) hiçbir değişiklik olmadıysa, doktorun prostat sorunu ya da nörolojik bir hastalık olasılığını dışlaması gerekir.

TEDAVİ

Standart tedavi seks terapisidir, ama ilaç tedavisi de uygulanabilir. Araştırmacılar yeni antidepresanlardan bazılarının (örneğin sertralin) boşalmayı geciktirerek her iki eş açısından da doyumu artırabildiğini belirlemiştir. İlacın aralıklı kullanılması da sürekli kullanım kadar etkili görünüyor. Bununla birlikte, bulantı ve cin-sel istek azalması gibi yan etkileri vardır.

Erken boşalma vakalarının çoğunda seks terapisi başarılı sonuç veriyor ve bazen birkaç haftada sonuç alınıyor. Ama bu yaklaşım eşler arasında iyi bir iletişim olmasını ve disiplinli bir yaklaşımı gerektiriyor.

Birçok çift için bir seks terapistinin yardımını almak yararlıdır, çünkü önceden belirlenmiş bir programı ve bir "yetkili" tarafından dile getirilen 'yapılacaklar' ile 'yapılmayacaklar'ı uygulamak daha kolaydır.

Ayrıca seks terapisti eşleri kendi cinselliklerini keşfetme konusunda eğitebilir, bu sorun nedeniyle birikmiş olabilecek endişe ve öfkelerin giderilmesini sağlayabilir ve eşleri destekleyip teşvik edebilir. Bazen seks terapisti erken boşalma sorunu ele alınmadan önce, bir danışmanla ilişkinin ele alınmasını önerebilir.

Bununla birlikte, eşlerin ikisi de gerçekten istekliyse, kendi cinsellikleri konusuna rahat yaklaşıyorlarsa ve bu sorun nedeniyle ilişkileri çok zarar görmediyse, bu egzersiz dizisini evde kendi başına uygulamak da mümkün olabilir.
Tedavide neler yapılır?

Terapistlerin çoğu "beş duyuya odaklanma" egzersiziyle "durup-başlama" tekniğini ya da "sıkma" tekniğini birlikte kullanıyor.

Beş duyuya odaklanma, ünlü seksologlar Masters ve Johnson tarafından geliştirilen bir yöntemdir. Bu yöntem, uyarılma ve orgazma ulaşma baskısı olmaksızın, dolayısıyla cinsel ilişkide başarılı olma endişesinin bulunmadığı rahat bir ortamda, eşlerin yeniden birbirlerine dokunma ve okşamanın hazzına varması için tasarlandı.

Birçok çiftte cinselliğe ilişkin duygular esas olarak orgazma ve birbirlerine haz verip veremeyeceklerine odaklanmıştır. Beş duyuya odaklanma yöntemi çifte her şeye yeniden başlama fırsatı veriyor.

Durup-başlama tekniğinde kadın erkeğe mastürbasyon yaptırmaya başlıyor, erkek orgazma yaklaştığını hissettiği anda işaret edince duruyor ve erkeğin orgazma ulaşma dürtüsü geçene kadar bekliyor. Sonra bir kez daha eşini uyarmaya başlıyor ve bu süreç birkaç kez tekrar edildikten sonra orgazma izin veriliyor. Sıkma tekniğinde kadın orgazma yaklaşan erkeğin penisini 15-20 saniye sıkarak orgazma ulaşma dürtüsünün geçmesini ve penisteki sertleşmenin biraz azalmasını sağlıyor. Bu teknikte de orgazma izin verilene kadar aynı süreç birkaç kez tekrarlanıyor.

Bu iki tekniğin etkili olmasının nedeni, erkeği orgazmdan hemen önceki duygulara alıştırarak, bunlar üzerinde adım adım denetim kurmasına olanak vermesidir. Bazı erkekler bu denetimi bir kez öğrenince artık sürdürdüklerini söylerken, diğer bazıları belli aralıklarla bu egzersizi tekrarlama gereği duyabilir.

Kaldı ki, cinselliği sadece bir orgazm aracı olarak değil, gevşeme ve karşılıklı haz alma yöntemi olarak ele almanın bütün ilişkilerde göz önünde tutulması gereken iyi bir ilke olduğu unutulmamalıdır. Burada tanımlanan egzersizin izleyen aylarda belli aralıklarla tekrarlanması gerekebilir.

Başarı oranı çok yüksektir ve seks terapistleri 3-4 ay sonra "tam düzelme" oranının %90'ın üzerinde olduğunu bildirmektedir.

ÖNEMLİ NOKTALAR
  • Genellikle yaş ilerledikçe ve deneyimler arttıkça boşalma daha iyi denetim altına alınır.
  • Erken boşalma en yaygın cinsel sorundur.
  • Beş duyuya odaklanma çiftin yakınlıklarını yenilemelerini sağlar.
  • "Durup-başlama" tekniği ya da "sıkma" tekniği erkeğin boşalmayı denetim altına almasına yardım edebilir.
  • Erken boşalmayı giderme egzersizlerinde başarı oranı çok yüksektir.

  

Bu yazı 64705 kere okundu.

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Çıktı Al Yukarı
Ne tür rahatsızlıklarınız var?
Bu anketin sonuçları anket tamamlandıktan sonra yayınlanacaktır.
ana sayfam yap | sık kullanılanlara ekle | iletişim | kullanım şartları | site haritası
Bu sitede yer alan bilgi, belge ve resimler yazılı, görsel veya daha başka bir yöntemle çoğaltılamaz, tamamen ya da alıntı yapılarak kullanılamaz.