Arama  |  Anket Sonuçları  |  Site Haritası  |
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Orgazm Sorunları
04.12.2008 19:25:42
Erkeklerde orgazma ulaşma sorununun kadınlardan çok daha az görüldüğü yolundaki izlenim istatistiklerle de doğrulanıyor. Çeşitli araştırmalarda erkeklerin yalnızca %1 ile %4'ü orgazm sorunu yaşarken, kadınlarda bu oranın %40'a kadar çıktığı görülüyor.

Erkeklerde orgazma ulaşma sorununun kadınlardan çok daha az görüldüğü yolundaki izlenim istatistiklerle de doğrulanıyor. Çeşitli araştırmalarda erkeklerin yalnızca %1 ile %4'ü orgazm sorunu yaşarken, kadınlarda bu oranın %40'a kadar çıktığı görülüyor.

Kadınların % 26'sı cinsel ilişki sı-rasında hiçbir zaman orgazma ulaşmadıklarını bildiriyor. Yüzde 80'e yakın bir bölümü de cinsel ilişki sırasında yalnızca "yardımla", örneğin klitorisin uyarıldığı ön sevişmeyle orgazma ulaştıklarını belirtiyor.

Seks terapistlerinin büyük bir bölümü, aslında kadının klitorisi uyarılmadan orgazma ulaşmakta güçlük çekmesini "normal" saymak gerektiği kanısındadır. Yine de, kadınların %10'u hiçbir zaman hiçbir yoldan orgazma ulaşamıyor.

Genç erkeklerin orgazmı denetim altına almayı öğrenmeleri gerektiği gibi, genç kadınların da nasıl orgazma ulaşacaklarını öğrenmeleri gerekiyor.
Kadınlarda mastürbasyon hâlâ yaygın bir biçimde kabul edilemez olarak görülse de, birçok kadın ne tür bir uyarılmadan hoşlandığını kendine dokunarak öğreniyor. Bunu bir kere keşfedince ihtiyaçlarını cinsel eşlerine anlatmaları çok daha kolay oluyor.

Kadın nasıl orgazm olabileceğini bilse bile, cinsel birleşme sırasında kullanılan birçok pozisyonda klitoris kadının orgazma ulaşmasına olanak verecek kadar uyarılamaz. Dolayısıyla, bu sürecin her yeni eşle "yeniden öğrenilmesi" gerekecektir. Ayrıca çiftlerin iki tarafı da tatmin eden bir ön sevişme tarzı aramak için zaman ayırmaları gerekir.

ORGAZMA ULAŞAMAMANIN NEDENLERİ

Bu gibi durumların hepsinde başlıca sorun kötü bir teknik ve yetersiz uyarılma olabilir.

Fiziksel nedenler
Biraz Alkol gevşeme sağlayabilir, ama çok fazla Alkol cinsel performans üzerinde öldürücü bir etki yapar. Erkekler sertleşmeyi devam ettirmekte zorlanabilir, kadınlar ise or-gazma ulaşabilecek kadar uyarılmakta güçlük çeker.

İlaçlar da böyle bir etki yapabilir ve libidoyu (cinsel dürtüyü) azaltan ilaçların hepsi orgazmı da önleyebilir. Kokain, barbitüratlar, tioridazin, bazı yüksek tansiyon ilaçları, östrojen, depresyon ilaçları, zaman zaman da gebeliği önleyici kontraseptif haplar bu türdendir.

Ameliyat da cinsel doyumu etkileyebilir, ama vakaların çoğunda neden Fiziksel olmaktan çok psikolojiktir yani cinsel organları ilgilendiren ya da göğüslerin alınması (mastektomi) veya kolostomi (kalın bağırsağın dışarı açılması) gibi ameliyatlara gösterilen tepkiye bağlıdır. Rahmin alınmasının (histerektomi) bazı kadınlarda daha az tatmin edici bir orgazma yol açabildiğini gösteren kanıtlar vardır. Oysa prostat ameliyatı erkeklerin yalnızca küçük bir bölümünde cinsel işlevde azalmaya yol açıyor.

Uzun süren ağır hastalıkların hepsi cinsel dürtüde azalmaya ve orgazma ulaşmakta güçlük çekilmesine neden olabilir. Nedeni ne olursa olsun, cinsel birleşme sırasında ağrı (bk. s. 25-34) kadının orgazma ulaşamayacak kadar gerilmesine ve endişelenmesine neden olabilir. Çok seyrek olarak orgazma ulaşamamanın nedeni nörolojik bir sorundur.

Psikolojik sorunlar
Orgazm kişinin cinsel olarak "geri dönülmez bir noktaya" erişene kadar uyarıldığı zaman ortaya çıkan bir reşekstir. Özellikle kadınlarda başlıca sorun kişinin yeterince uzun bir süre yeterli ölçüde uyarılmaması olabilir, ama başka bazı etmenler bu "noktaya" erişmeyi güçleştirici bir rol oynayabilir.

Kadınlar uyarılmaya yanıt verecek biçimde kendilerini bırakmak için, güvenli bir ortamda bulunmaya ve gevşemeye daha fazla gereksi-nim duyar. Gebelik, ilişkinin kendisi ve benzeri konulardaki çözümlenmemiş kaygılar heyecanı önleyebilir.

Orgazma birkaç kez ulaşılamadıysa, başarı endişesi ve başarısızlık korkusu sorunu daha da ağırlaştırabilir ve "seyirci tutumu" adı verilen bir davranış kalıbı yerleşebilir. Vücudu erotik duyguların hazzına bırakmak yerine, orgazma ulaşma hedefinin ön plana geçmesi kişinin kendisine sürekli "Böyle hissetmem mi gerekiyor? Orgazma yaklaşmıyor muyum? Neden? Sorun ne?" gibi sorular sorması anlamına gelir: Bu türden endişelerin uyarılmayı önlemesi ve orgazmı engellemesi kaçınılmazdır.

Orgazma ulaşamayan kadınlarla ilgili araştırmalarda başka birçok fak-törün de rolü gözlemleniyor; kontrolü yitirme korkusu, yarışmacı ya da saldırgan duygular, orgazma ulaşılırsa idrar kaçırılacağı gibi gerçekdışı korkular, vb. Sorunun ruhsal boyutlarıyla birlikte ele alındığı cinsel ruh sağlığı terapisinde (psikoseksüel terapi) bunlar da irdelenmelidir.

ORGAZM SORUNLARINDA TEDAVİ

En iyisi bu konuyu terapistle görüşmek ve temel sorunun ne olduğunun belirlenmesini sağlamaktır. Sorun cinsel teknikteyse, terapist çiftin birbirini uyarmada yeni yöntemleri denemesine yardımcı olabilir ve kadına cinsel birleşme sırasında klitorisin uyarılmasını artırmak için belli egzersizler öğretebilir. Diğer bazı durumlarda daha çok psikolojik boyuta vurgu yapılabilir.

"Seyirci tutumu" sorunu varsa, terapist fantezilerle dikkatin dağıtılmasını, ayrıca gerekiyorsa erotik literatür ya da film ve vibratör gibi yardımcı araçlardan yararlanılmasını önerebilir. Kadının ve erkeğin orgazma ulaşmasına yardım eden özgül egzersizler arasında 53. sayfadaki kutuda belirtilenler de bulunabilir.

Fantezilerden yararlanma doğal hale gelirse, başarısızlık endişesi ve korkusu ve buna bağlı seyirci tutumunun oluşturduğu kısır-döngü kırılabilir.

ADIM ADIM "SEYİRCİ TUTUMUNUN" ÜSTESİNDEN GELME KILAVUZU
  1. Tek başına, fantezilerle kendi kendini uyarma
  2. Yukarıdaki gibi kendi kendini uyarma, ama bu kez eşin yanında; önce eş oradadır ama arkasını döner.
  3. Beş duyuya odaklanma egzersizleriyle (bk. s. 36-39) karşılıklı birbirine haz verme.
  4. Cinsel birleşme yapılmaksızın karşılıklı ön sevişmeyle orgazma ulaşma; fantezilerden ve dikkatin dağıtılmasından bu aşamada da yararlanılır.
  5. Tam cinsel birleşme

SONUÇLAR

Orgazma ulaşamama tedavilerinde genellikle büyük başarı elde ediliyor ve seks terapistleri 20 seansta %90 başarı sağlandığını belirtiyor.
 

ÖNEMLİ NOKTALAR
  • Kadınlarda orgazma ulaşma sorunları erkeklerden daha sık görülür.
  • Kadınların neden hoşlandıklarını anlamalarında mastürbasyon önemlidir.
  • Orgazma ulaşmayı başaramamanın nedeni Fiziksel ya da psikolojik olabilir.
  • Fantezi ve kendi kendini uyarmayla "seyirci tutumunun" üstesinden gelinebilir.

  

Bu yazı 8261 kere okundu.

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Çıktı Al Yukarı
Ne tür rahatsızlıklarınız var?
Bu anketin sonuçları anket tamamlandıktan sonra yayınlanacaktır.
ana sayfam yap | sık kullanılanlara ekle | iletişim | kullanım şartları | site haritası
Bu sitede yer alan bilgi, belge ve resimler yazılı, görsel veya daha başka bir yöntemle çoğaltılamaz, tamamen ya da alıntı yapılarak kullanılamaz.