Arama  |  Anket Sonuçları  |  Site Haritası  |

Arama

Aranacak Kelime
16.01.2008
Her şeyden önce, diyabetinizin olmasının mutlaka buna bağlı sorunlar (komplikasyonlar) gelişeceği anlamına gelmediğini bilmelisiniz.
03.12.2008
Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar üç ana gruba ayrılabilir: rahatlatıcılar, önleyiciler ve acil tedavi ilaçları.
05.12.2008
Radyoterapi için sıradan bir röntgen filminde kullanılandan daha yüksek enerjili ve daha güçlü X ışınları kullanılır. Ayrıca tanı amaçlı röntgen filmlerinde hasta bir saniyeden daha kısa bir süre boyunca radyasyona maruz kalırken, radyoterapi seansları bi
05.12.2008
Yaşlandıkça görmenizin biraz bozulması ve okuma gözlüğüne gerek duymanız ya da uzak gözlüğünüzün numarasının artması doğaldır. Bununla birlikte yaşlıları ilgilendiren diğer bazı özgül göz sorunları da vardır ve bunların farkında olmak gerekir.
05.12.2008
Gözleriniz, vücudunuzun en uzmanlaşmış ve en duyarlı organlarından biridir. Göz, görme siniri ve beyin birlikte çalışarak bir imge (görüntü) yaratır.
05.12.2008
Bazı kişilerde görüntü kendiliğinden retinaya odaklanamaz ve bu kişilerde uzağı görememe (miyopluk) ya da yakını görememe (hipermetropluk) sorunu olduğu söylenir. Bazı kişiler de astigmatizm nedeniyle görüntüyü çarpık görür.
05.12.2008
Doktorunuz sizde katarakt olduğunu söylerse, yalnız olmadığınızı bilin. Altmış beş yaşın üzerindeki kişilerin yarıdan fazlasında katarakt vardır. Katarakt genellikle yavaş gelişir ve önemli bir görme sorunu yaratması aylar, hatta yıllar alabilir.
05.12.2008
Kataraktınız varsa, etkilenen gözle daha iyi görebilmeniz için ameliyat olmanız gerekir. Bu ameliyatta kataraktlı göz merceği gözünüzden çıkarılır ve genellikle yerine (göziçi lens adı verilen) yapay bir mercek yerleştirilir.
05.12.2008
Glokom tüm dünyada körlüğün önde gelen nedenlerinden biridir. Daha çok 40 yaşın üzerindeki kişileri etkiler ve vakaların çoğunda geç evrelere kadar herhangi bir uyarı belirtisi yoktur. Erken tanı konulur ve tedavi edilirse körlük engellenebilir. Bu nedenl
05.12.2008
Kronik açık açılı glokomunuz varsa ve göz içi basıncı damlalarla ya da diğer ilaçlarla yeterince kontrol altına alınamıyorsa ameliyat olmanız gerekebilir.
05.12.2008
Maküla bozukluğu 60 yaşın üzerindeki kişilerde en yaygın görme yetersizliği nedenidir. Yalnızca merkezi görmenin etkilenmesi nedeniyle, hiçbir zaman tam görme kaybına yol açmaz. Ancak, vakaların çoğunda tedavisi güçtür ya da mümkün değildir.
05.12.2008
Karadeniz’de de güneş ışığından dolayı endişe etmem gerekli midir? Evet. Nisan ve Eylül ayları arasında öğlen vakti, Karadeniz’deki UV ışınlarının seviyesi de Akdeniz’deki kadar yüksek olur.
Ne tür rahatsızlıklarınız var?
Bu anketin sonuçları anket tamamlandıktan sonra yayınlanacaktır.

ana sayfam yap | sık kullanılanlara ekle | iletişim | kullanım şartları | site haritası
Bu sitede yer alan bilgi, belge ve resimler yazılı, görsel veya daha başka bir yöntemle çoğaltılamaz, tamamen ya da alıntı yapılarak kullanılamaz.