Arama  |  Anket Sonuçları  |  Site Haritası  |

Arama

Aranacak Kelime
03.12.2008
Vakaların çoğunda astımın nedeni bilinmiyor. Ancak bazı hastalarda ataklar genellikle bir alerjen tarafından tetiklenir. Diğer özel astım tipleri arasında gece astımı, aspirine duyarlı astım ve kontrol altına alınması güç astım bulunmaktadır.
07.12.2008
Hemen herkes yaşamının bir anında hazımsızlık çekmiştir ve çoğu kişi için bu önemsiz bir rahatsızlıktır. Genellikle aşırı yediğiniz ve içki içtiğiniz ya da size dokunan bir şeyler yediğiniz zaman gelişir ve oldukça kısa sürede geçer.
07.12.2008
İnsanların çoğu midenin ve sindirim sistemindeki diğer organların büyüklük, biçim, konum ve işlevini yeterince bilmez. Kitabın bu bölümünde kısaca normal sindirim sürecini ve sindirim sisteminin başlıca bölümlerinin ne işe yaradığını özetleyeceğiz.
07.12.2008
Doktorların kötü belirti saydığı, bir başka deyişle mide kanseri gibi ciddi bir hastalığa da bağlı olabileceğini düşündükleri belirtilerden herhangi biri sizde varsa, zaman yitirmeksizin doktora başvurun.
07.12.2008
Hazımsızlık belirtileri öylesine yaygındır ki, genellikle bunları eczaneden alacağımız basit ilaçlarla kendi kendimize tedavi edebileceğimizi düşünürüz. Hazımsızlık için çok sayıda ilaç vardır ve bunlar çok satılmaktadır.
07.12.2008
Hazımsızlık sorunu iki hafta boyunca kendi kendinize uyguladığınız tedaviyle geçmezse, zaman yitirmeksizin doktora başvurmanızda yarar vardır. Doktor size birçok soru sorarak belirtilerin neler olduğunu vb. öğrenmek isteyecektir.
07.12.2008
Gastroözofageal reflü, göğsünüzün ortasında hissettiğiniz yanma tarzında bir ağrı yanında başka belirtilere de yol açmakla birlikte, çoğumuzun mide yanması dediğimiz rahatsızlığın tıpta kullanılan ismidir.
07.12.2008
Peptik ülserin neden olduğu başlıca belirti karnın üst bölümünün ortasındaki ağrıdır. Bu genellikle yanma tarzında bir ağrı olarak tanımlanır ve her zaman görülebilir, ancak sıklıkla yemek saatlerine bağlıdır.
07.12.2008
Peptik ülserin diğer bir yaygın nedeni de eklem iltihabı ve kas ağrılarını gidermek için kullanılan steroid olmayan antienşamatuar ilaçlardır.
07.12.2008
Geçtiğimiz on-on beş yılda ülseri iyileştiren yeni ilaçların kullanıma sunulmasıyla ve çoğu zaman gereken tek işlemin Helicobacter pylori enfeksiyonunun yok edilmesi olduğunun keşfedilmesiyle, peptik ülser tedavisinde köklü bir dönüşüm yaşandı.
07.12.2008
Hazımsızlık benzeri belirtileriniz varsa, ancak incelemeler midenizin ve onikiparmak barsağınızın normal olduğunu düşündürüyorsa, yani ülser ya da reflü bulgusu saptanmazsa, doktorunuz sizde ülsersiz dispepsi sorunu olduğunu söyleyebilir.
07.12.2008
Diğer hazımsızlık sorunlarıyla karşılaştırıldığında çok daha seyrek görülmesine karşın, mide kanseri son derece ciddi bir durumdur ve tedavinin etkili olabilmesi için tanının erken konulması gerekir. Bu kanser mideyi kaplayan salgı hücrelerinde gelişir.
07.12.2008
Belirtilerinizle ilgili olarak kendinize soracağınız en önemli soru, ayrıntılı değerlendirme gerektiren ciddi bir sorun olasılığını dışlamak için uzman görüşüne gerek olup olmadığı sorusudur.
07.12.2008
Nefeste hoş olmayan kokunun (halitozis) ağızda, burunda ya da solunum yolundaki bir hastalık gibi çeşitli organik nedenleri olabilirse de, genellikle bu tür bir neden bulunamaz. Bazılarında iyi ağız temizliği sorunu çözebilirse de nefeste kötü kokunun baş
Ne tür rahatsızlıklarınız var?
Bu anketin sonuçları anket tamamlandıktan sonra yayınlanacaktır.

ana sayfam yap | sık kullanılanlara ekle | iletişim | kullanım şartları | site haritası
Bu sitede yer alan bilgi, belge ve resimler yazılı, görsel veya daha başka bir yöntemle çoğaltılamaz, tamamen ya da alıntı yapılarak kullanılamaz.